Занимливости

Цел ден на плажа за само 200 денари. Што треба да знаете ако летувате во Преспа?

prespa11

Преспа е преубава, не е само Претор, Отешево, Крани и сл. Преспа е и планинскиот дел – Баба Планина, манастирите Сливнички, Курбиново, потоа селата Љубојно и Брајчино… потоа од друга страна после Стење, манастир Св.Илија после Коњско… цел дел од Галичица е преубав за шетање.

Враќањето на водата во Преспанско Езеро и убаво уредениот крајбрежен појас се главните адути со кои Преспа ги дочекува своите туристи во Стење, Претор, Сливница, Отешево и другите места покрај езеро. Плажите кои со години наназад беа обраснати со густа трева и несредени, сега се чисти и уредени.

Мештаните посочуваат дека постојат многу причини да се посети Преспа и од жешките градови да се избега тука покрај езерото, каде деновите се пријатни, а утрата и вечерите свежи.

Поголеми населби и туристички места

Источен Брег : ( со посредени плажи ) Претор, Сливница, Брајчино, Крани, Љубојно

Западен Брег : Отешево, Стење, Коњско

Почнувајќи од источната страна на преспанското крајбрежје ќе наидете на селото Асамати. Во селото Асамати се наоѓа резерватот за птици Езерани. Резерватот се протега на 10-тина км од северното преспанско крајбрежје и тука живеат околу 80 ендемски видови на птици, како пеликан, мал корморан, белоопашест орел, дебелоклунеста вртимушка и фламинго. 

Местото Асамати е ок само за престој и забави навечер, а плажата не е во добра состојба, па затоа посетителите кои се сместени таму одат на плажа во Претор кој е на само 10 минути пешачење. Атрактивен ресторан на плажата е Proper & more каде служат вкусна храна по пристојни цени.

плажа Претор, Преспа

Претор е доста развиено туристичко место, има 3-4 големи ресторани на плажа каде има забави и после полноќ. Таму водата во езерото не е баш за капење, меѓутоа Сливница е на 5 км, а таму е одлична, со супер барче на плажата.

Следната станица е селото Сливница. Таму има уште еден манастир св.Богородица кој не смеете да го пропуштите. Фрескописот е одлично сочуван. Во склоп на манастирот има конаци каде може да преспиете.

Плажата Connect Beach – Сливница

Во Претор и Сливница има голем паркинг кој е сеуште бесплатен за користење на посетителите, има пристојни цени за лежалка ( 50 денари ), чадор ( 50 денари ), педалинка (100 денари на час(. На секои 3 м има канти за отпадоци и соблекувални, како и туш на плажа. Цените за кафе/сок се солидни и изнесуваат околу 50 денари, а персоналот е љубезен, културен и гостопримлив.

На западната страна пак, по патот за Отешево се селата Стење, Царев Двор и Коњско… тие се рамничарски села во кој туризмот не е развиен, но се интересни за посета и да се види како модернизацијата не ги одминала.

Во Отешево во моментов нема многу што да се види освен едно убаво ресторанче кое се вика Рибарско Село, мирно место со убава панорама. Супер место за туристи кои сакаат мир, враќање во историјата и освежување со добра салата, сок или пивце.

Стење е преубаво со бела песочна плажа, има кафич, а има и игралиште веднаш до плажата.

 

Плажата Стење

Ако сакате да одите на одмор поради бањање, топла вода во езеро, убави плажи со ситен песок, тогаш Преспа е вистинското место. Но, ако сакате одмор поради журките до раните утрински часови, тогаш не сте за тука. Не дека во Преспа нема забави, самошто нема толку како што има на пример Охрид. Но во секој случај, со добро друшто секаде може да поминете убаво, а во Преспа и многу поевтино.

Во последните години инфраструктурата на Преспа е значителна подобрена. Средени плажи, ситен песок, одлични цени, гостопримливи и љубезни мештани. 

За да најдете сместување во Преспанскиот регион, кликнете ТУКА

17 коментари

 1. ivyshook253839

  30/08/2019

  Hello, I enjoy reading all of your post. I like to write a little comment to support you.

  Reply
 2. samiracutlack

  30/07/2019

  Thanks for finally talking about >Апартмани | Каталог на приватни сместувања низ Македонија <Loved it!

  Reply
 3. veronaw831

  16/07/2019

  Very nice article, exactly what I needed.

  Reply
 4. maggievigano825

  05/06/2019

  After going over a number of the blog posts on your website, I really like your way of blogging. I book marked it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look at my website too and let me know how you feel.

  Reply
 5. marissacotter3

  03/06/2019

  Great article. I am facing many of these issues as well..

  Reply
 6. kathirylah5475

  01/06/2019

  Wow, this article is nice, my sister is analyzing such things, thus I am going to inform her.

  Reply
 7. lamarstaton

  30/05/2019

  Awesome article.

  Reply
 8. crystle5243

  27/05/2019

  I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

  Reply
 9. Thanks for your marvelous posting! I quite enjoyed
  reading it, you are a great author. I will
  remember to bookmark your blog and will eventually come back at some point.
  I want to encourage you to continue your great job, have a nice weekend!

  Reply
 10. melainetewksbury

  12/04/2019

  Great article.

  Reply
 11. zifantonio

  11/04/2019

  I like the valuable info you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here regularly. I am quite certain I will learn a lot of new stuff right here! Best of luck for the next!

  Reply
 12. troylandsborough

  10/04/2019

  My brother recommended I might like this web site. He was once entirely right. This post truly made my day. You cann’t consider simply how much time I had spent for this information! Thanks!

  Reply
 13. Adult Personals

  09/04/2019

  Great post.

  Reply
 14. It is the best time to make some plans for the
  future and it’s time to be happy. I have read this post
  and if I could I want to suggest you few interesting things or advice.
  Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I wish to read more things about it!

  Reply
 15. This post offers clear idea designed for the new people
  of blogging, that really how to do blogging.

  Reply
 16. Bonita

  07/04/2019

  Thanks for one’s marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you are a great author.
  I will make sure to bookmark your blog and will often come back
  in the foreseeable future. I want to encourage you to ultimately continue your great work, have a nice
  day!

  Reply
 17. Young Bloggers

  03/04/2019

  It is the best time to make some plans for the future and it’s time to
  be happy. I have learn this post and if I may just I desire to recommend
  you some interesting things or tips. Perhaps you can write subsequent articles regarding this article.
  I want to learn even more things about it!

  Reply

Leave a Comment

Your email address will not be published.