Занимливости

Дали знаете кои се 7-те најпознати места за појадок во светот?

доручек-англија

Оваа листа на 7-те најдобри места во светот на тема појадок варира во изборот, има и нешто како за нас попознато од типот на здрав бургер или кроасан, но има и нешто прилично хипстерски од типот комбинација на спанаќ и овошје. Важно е дека сите сакаат вкусна храна и се спремни за добра фотка на Инстаграм.

Затоа доколку во блиска иднина шетате некаде во дадените градови од листата, знаете каде треба да одвоите време за еден утрински оброк што ќе Ви остане долго во сеќавањата.

 

1. MORITO HACKNEY ROAD, Лондон

Што да нарачате: јајца, спанаќ, лут путер, јогурт

2. KEPOS STREET KITCHEN, Сиднеј

Што да нарачате: бургерче со јајце и сланина

3. CAFÉ ATELIER SEPTEMBER, Копенхаген

Што да нарачате: ладно кафе со мешавина од овошје

4. FEDERAL CAFÉ, BARCELONA

Што да нарачате: јајце и сланина

5. KISMET, LOS ANGELES

Што да нарачате: турски појадок

6. FIREBAKE, Сингапур

Што да нарачате: што и да сакате тоа

7. LUNE CROISSANTERIE, Мелбурн

Што да нарачате: кроасан